Przejdź do zawartości

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Piotra Czajkowskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Radziecki znaczek wydany 18 marca 1958 z okazji pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego

Międzynarodowy Konkurs im. Piotra Czajkowskiego – jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych konkursów dla instrumentalistów na świecie. Odbywa się w Moskwie regularnie co cztery lata od roku 1958, zmiana nastąpiła w 2006 roku gdy konkurs przesunięto o rok. Od 2007 roku konkurs odbywa się zgodnie z czteroletnim harmonogramem.

Od 1971 roku konkurs należał Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie, z której został wykluczony w 2022 roku w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę[1].

Aby utrzymać wysoki poziom konkursu, w 2007 roku organizatorzy wprowadzili zmiany do regulaminu:

  1. komitet Organizacyjny konkursu zapewnia promocję koncertową laureatów na całym świecie,
  2. jury zmieniło system głosowania z tajnego na otwarty dla publiki,
  3. konkurs jest nadawany na żywo przez Internet.

Początkowo konkurs był organizowany tylko w dwóch kategoriach: dla pianistów i skrzypków. W 1962 roku, podczas drugiej edycji dodano kategorię dla wiolonczelistów, podczas trzeciej w 1966 – dla wokalistów. W 1990 roku wprowadzono ostatnią kategorię – lutnictwo artystyczne w dyscyplinie skrzypce, altówka i wiolonczela.

Konkurs organizowany jest przez komitet składający się z wybitnych muzyków rosyjskich oraz impresariat Rosyjskiego Biura Koncertowego „Commonwealth”[2]. Uczestników ocenia międzynarodowe jury, wybitni instrumentaliści, profesorowie akademii muzycznych, dyrektorzy instytucji muzycznych, a także laureaci poprzednich edycji konkursu.

Eliminacje odbywają się w trzech rundach trwając przez cały miesiąc, przyznawanych jest 26 nagród: sześć w każdej kategorii instrumentalistów oraz po cztery dla głosów męskich i żeńskich. Regulamin dopuszcza możliwość nie przyznania nagrody, a także podzielenie jej ex aequo. We wczesnych edycjach konkursu przyznawano do ośmiu nagród.

Od 14 czerwca do 2 lipca 2011 odbył się w Moskwie XIV Międzynarodowy Konkurs im. Piotra Czajkowskiego pod auspicjami rządu federalnego i rosyjskiego Ministerstwa Kultury Federacji Rosyjskiej w kategoriach fortepian, skrzypce, wiolonczela (dla kandydatów od 16 do 30 roku życia w dniu konkursu) i kategorii śpiewu (19–32 lata).

Laureaci

[edytuj | edytuj kod]

Laureaci złotych medali przyznanych w danym roku i kategorii (pierwsze nagrody, chyba że podano inaczej)

Fortepian

[edytuj | edytuj kod]

Skrzypce

[edytuj | edytuj kod]

Wiolonczela

[edytuj | edytuj kod]

Śpiew – mężczyźni

[edytuj | edytuj kod]

Śpiew – kobiety

[edytuj | edytuj kod]

Polscy laureaci

[edytuj | edytuj kod]

Polacy w jury

[edytuj | edytuj kod]

Jedyną edycją, w której do Moskwy nie został zaproszony żaden Polak, był X konkurs w 1994 roku.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Laurie Niles: World Federation of International Music Competitions Votes to Exclude Tchaikovsky Competition. violinist.com, 2022-04-21. [dostęp 2022-04-23]. (ang.).
  2. Contact. 2010-01-01. [dostęp 2010-04-14]. (ang.).
  3. Allan Kozinn (October 26, 1991) Classical Music in Review The New York Times

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]